EuroFarmy

EuroFarmy v Španielsku

EuroFarmy - takýto výstižný názov pre porovnanie európskeho podnikania v poľnohospodárstve, farmárstve, agropodnikaní a agroturistike sme vybrali pre projekt Leonardo da Vinci – Mobility v Programe celoživotného vzdelávania SAAMS.

Na SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Leviciach to bol už v poradí piaty mobilitný projekt, aj keď v tomto prípade sa jednalo o inú cieľovú skupinu účastníkov.

Všetky doteraz realizované stáže a aktivity vzdelávania a praxe boli pripravené pre stredoškolských študentov. Projekt EuroFarmy sme zostavili svojim programom a náplňou pre ľudí na trhu práce, ktorí sa na Slovensku venujú podnikaniu v poľnohospodárskej oblasti, sú začínajúcimi farmármi, alebo len uvažujú akým smerom viesť svoje podnikanie a samozamestnanie v budúcnosti.

Preto bolo cieľom tejto 8 člennej skupinky hľadať v španielskom mestečku Martos a jeho okolí odpovede na otázky: Ako podniká človek na španielskom vidieku? Čo musí pripraviť pre svoje podnikanie? Sú to rodinné podniky a akú majú tradíciu?

Samozrejme sme sa snažili získať čo najviac informácií o tunajšej základnej plodine, ktorá je živiteľom takmer všetkých obyvateľov regiónu okolo Martosu, a to olív. Olivové plantáže sú všade v okolí. Každý voľný kúsok pôdy je dopĺňaný ďalšími mladými rastlinami. Sú tu sady, v ktorých sa dá čítať história, podľa tvaru a hrúbky stromov si tieto rastliny pamätajú desaťročia. Priamo v martoských sadoch sa nachádzajú aj stromy, ktoré sem zasadili Rímania.

Našou snahou bolo získať čo najviac informácií aj z pestovania iných druhov zeleniny a ovocia, ale termín, ktorý sme vybrali pre realizáciu stáže kopíroval zimné vegetačné obdobie slovenských farmárov, aby im tentoprojekt nezasahoval do ich pracovných povinností. Tak sme sa stretli s pozvaním sadovníkov na obdobie, keď budú stromy a ovocie na nich dozrievať, čo sme veľmi radi prijali, aj keď možno s tou realizáciou si to budeme musieť rozmyslieť, keďže vzdialenosť je skutočne veľká. Ale čas strávený s farmárom, ktorý pestuje na 1000 stromoch niekoľko desiatok druhov a veľké množstvo odrôd ovocia bola veľmi príjemná. Dozvedeli sme sa podrobné informácie o spôsobe rezu, vegetatívneho rozmnožovania jabloní a hrušiek špeciálnym spôsobom zakoreňovania.

Rastlinka pistácií a obsypaný strom mandarinky bol pre nás Slovákov exotikou, ale chuť mandarinky práve odtrhnutej zo stromu a podanej priateľsky nám potvrdila, že aj u nás by sme práve tak isto venovali návšteve to, čo je pre nás typické a rastie nám v záhrade.

Príjemní ľudia žijú všade a myslím si, že práve pri ľuďoch na vidieku to platí niekoľko násobne, pretože vedia, že sú spätí a viazaní na prírodu, počasie a možnosti vyrobiť hotové produkty pre seba a ostatných v čo najvyššej kvalite.

Vrtochy počasia sme si vyskúšali aj pri práci na olivovej plantáži, keď sme čakali na nedaždivý deň, pretože posledné fázy zberu čiernych olív na výrobu oleja sú už len striasané, hrabané a zozbierané. Určite sa táto práca nedá urobiť, keď prší a aj pôda na plantážach má kvalitu lepkavej žltej, ílovito železitej hmoty.

Pri návšteve spracovateľského podniku na výrobu najkvalitnejších Extra Vigin olivových olejov sme videli, že technológia je prepracovaná pre kvalitné roztriedenie všetkých vedľajších produktov – listov, vetvičiek, hliny, kamienkov, ktoré sa vracajú späť na plantáže ako materiál na kompostovanie a prihnojovanie. Umytie všetkých olív prebieha prúdom vody v niekoľkých fázach a usadenina z odpadovej vody je tiež využitá na prihnojovanie rastlín.

To, že každá zložka zo spracovania sa využíva je veľmi vhodným príkladom aj pre niektoré naše spracovateľské prevádzky. V ubytovni AC Traduktores sa tiež kúri s drtenými kôstkami, ktoré sú ďalším druhotným produktom spracovania. Tunajší obyvatelia využívajú ako pevné palivo iba tento druh materiálu, ktorý má 2x takú výhrevnosť ako drevo, veď nakoniec sme nevideli ani žiadne iné lesné, či stromové porasty ako olivovníky.

Spracovanie mlieka, výroba syrov, agroturistika v chove a tréningu koní, chov čiernych prasiec a aj divej zvery pre výrobu Iberskej šunky a pre poľovačky, toto všetko boli zaujímavé odborné exkurzie, z ktorých výstupy nájdete na www stránke školy v časti Projekty.

Postrehy účastníkov budú k dispozícii pre široký okruh poslucháčov v každej oblasti Slovenska, pri farmárskych stretnutiach a pre študentov strednej školy.

Veľmi radi by sme sa na toto miesto vrátili, spoznávali ďalšie pravidlá a možnosti pestovania a spracovania poľnohospodárskych produktov. 

Vyhľadávanie

Fotogaléria: EuroFarmy

/album/fotogaleria-eurofarmy/foto-01-jpg1/

Projekt je realizovaný s finančnou podporou EÚ.