Stretnutie Česko

V dňoch 19. 04. - 24. 04. 2009 sa konalo v poradí už druhé stretnutie partnerských škol, takže študenti sa znova stretli pri plnení úloh projektu a poznávaní ďalších krásnych miest Európy. Tentokrát sme sa stretli v Opave, kde sídli česká partnerská škola. Česká škola je koordinátorom projektu Comenius TriNatural a na tieto dni sa stala aj naším hostiteľom.

Pre lepšie spoznanie sa blízkych, ale predsa odlišných národov bol prvý večer večerom národných kuchýň a jedál. Každá skupina popísala svoje národné jedlá a špeciality. Naša skupina mala okrem ukážok jednotlivých jedál pripravenú aj túto prezentáciu.

Od pondelka sme sa už mohli venovať všetkým pripraveným stretnutiam a aktivitám, ktoré boli zamerané na poznanie flóry a fauny zaujímavých miest okolia Opavy - náučný chodník Hvozdnice, mestský park v Opave, Slezské múzeum v Opave, Hláska, údolie rieky Moravice s jej nádhernými zákutiami v podobe meandrov a rôznych krajinných útvarov, ktoré vytvorila. Všetko sme si pozreli z takmer vtáčej perspektívy zrúcaniny hradu Vikštein, kde nám pán riaditeľ Klein doplnil zážitok aj strašidelnou povesťou, ktorá sa viaže k zámockej bielej pani. Nemenej zaujímavá bola obhliadka technickej pamiatky papierenského náhonu, pretože na jednom mieste sme sa mohli preniesť minulosťou až do súčasnosti tým, že spracovanie a výroba papiera tu stále prebieha.

To, že škola na dedine môže byť vzorom pre obyvateľov obce a zároveň aj pre iné školy nám potvrdila ZŠ v Žimrovicích, odkiaľ sme odchádzali s množstvom námetov na zaujímavé doplnenie našich školských dvorov a ich okolia. Zámocký park v Hradci nad Moravicí nás privítal v plnej kráse a pri prechádzke a výklade nášho sprievodcu sme sa na niekoľko hodín vrátili a desiatky rokov späť a asi každý z nás si vedel predstaviť ako si tu tunajšie panstvo žilo. Ich prechádzky peši aj na koňoch museli byť určite úžasné v takejto nádhernej prírode. Veľmi veľa praktických vedomostí, ktoré nám poskytol náš obetavý sprievodca pán Kubačka boli doplnené aj návštevou a prechádzkou cez močiare, ktoré umožňujú jednotlivým druhom žiab ich prirodzené rozmnožovanie, ktoré bolo človekom narušené. Popri krásnych parkoch, ktoré sme prešli a porovnali ich architektonickú tvorbu a aj botanické zloženie sme si radi pozreli aj Arborétum Nový Dvúr.

Sprievodné slovo našich sprievodcov dodalo každému miestu vysokú hodnotu odbornosti a zároveň boli veľmi otvorení otázkam študentov, ktoré zazneli v prípade nejasností. Po spracovaní všetkých materiálov a vypracovaní výstupov stretnutia a projektu čakala na študentov diskotéka v školskej aule. Piatkový program sme si spríjemnili zaujímavou akciou školy Deň mláďat, ktoré má niekoľkoročnú tradíciu a na ktoré sa schádzali obyvatelia a deti zo ZŠ a MŠ v celých húfoch, pretože si tu mohli jednotlivé zvieratká vziať do ruky, vyskúšať si tvorbu ikebany, alebo si zašportovať.

Po rozlúčke s pánom riaditeľom a centrom Opavy sme sa rozlúčili aj s našimi poľskými priateľmi a hlavne s našimi stálymi sprievodcami pani Radkou Šrajerovou a Martinom Válečkom. Čakala nás cesta do Levíc, späť ku každodenným povinnostiam, ale zároveň s veľmi príjemnou víziou na stretnutie v Poľsku, kde budeme opäť poznávať ďalší zaujímavý kút našej peknej Európy.

Viac o stretnutí v Opave.

Počas stretnutia sme nielen pracovali, ale aj kadečo zažili a práve tieto chvíle zachytili žiaci v esejách.