2. stretnutie: Slovensko

V druhom júnovom týždni sme privítali partnerov z Čiech a Poľska u nás na Slovensku. Pripravili sme pre nich program, ktorý vystihoval zameranie a ciele nášho projektu Sever - Juh.

Prvý deň patril privítaniu na pôde našej školy a mesta. Účastníci projektu sa mohli lepšie spoznať pri športových aktivitách. Na celý deň boli pripravené rôzne možnosti športu. Vyskúšali sme netradičný korfbal, ktorý je podobný basketbalu. Žiaci vyskúšali aj všetky ostatné športoviská, ktoré areál našej školy ponúka.

Nedeľa patrila regionálnej histórii a etnografii. Navštívili sme dve obce ležiace na rieke Hron. V Jure nad Hronom sme navštívili historický kostol, výstavu obrazov miestneho autora a ľudový dom. Zašli sme aj do netradičného Jurského parku a dozvedeli sa o možnostiach cyklo a vodnej turistiky na Hrone. Poobede sme zavítali do blízkej obce Šarovce. Aj tu sme navštívili zaujímavé miesta. Nevynechali sme ani malú vodnú elektráreň či jahodovú farmu. V tento deň sme mali možnosť vidieť, že aj malé obce vedia ponúknuť turistom zaujímavé aktivity.

Večer sme sa zišli pri prednáške o rieke Hron. Počas celého stretnutia sme navštevovali miesta v jeho blízkosti. Na prednáške sme sa dozvedeli o jeho vývoji, význame v minulosti ale aj o jeho potenciáli pre budúcnosť.

Nový deň začal na Gazdovskom dvore Branovo. Toto miesto sme navštívili ako ukážkove spojenie klasického poľnohospodárstva a agroturistiky. Na gazdovskom dvore je možné vidieť rôzne druhy zvierat. Je možnosť zažiť tu pravú zabijačku, kúpiť si produkty priamo od výrobcu alebo previezť sa na koči.

Poobede sme navštívili rázovitú obec Sebechleby. Táto obec je známa pre svoje vinici a unikátne vínne pivnice. Dozvedeli sme sa o histórii a udalostiach, ktoré túto obec formovali. Navštívili sme vinice, v ktorých sa pestujú klasické osvedčené odrody viniču. Zišli sme aj do ručne sekaných pivníc. Pivnice majú svoje typické vlastnosti vďaka tufom a tufitom, do ktorých sú vytesané.

V tejto obci sa zachovávajú aj iné tradičné remeslá. Mali sme možnosť porozprávať sa so včelárom, ktorý patrí k slovenskej včelárskej špičke.

Utorok opäť patril Hronu. Tentokrát sme šli proti toku tejto rieky. Prezreli sme si malú vodnú elektráreň pri obci Horná Seč, navštívili sme bažantnicu v Starom Tekove a dostali sa aj takmer pod hladinu Hrona, zišli sme do útrob vodnej stavby Veľké Kozmálovce.

Ďalší deň sme navštívili veľmi zaujímavé miesto. Rodinnú ovčiu farmu pri Zvolene. Najskôr sme vyšli na lúky, kde sa ovečky pasú, potom sme si prezreli dojáreň a nakoniec aj výrobňu domáceho ovčieho syru. Rodina pána Roziaka spracováva mlieko na kvalitné syry a tvarohy. Ovčiu vlnu využíva jeho manželka na výrobu odevov. Netradičným spôsobom využitia ovčieho mlieka je jeho pridávanie do mydla. Všetky výrobky predáva táto rodina priamo z dvora.

Štvrtok, posledný deň nášho projektu, patril dokončovaniu výstupov a vyhodnoteniu turnaja v Korfbale. Najúspešnejším tímom bol tím Českej republiky a tak sa putovný pohár sťahuje z Poľska do českej Opavy.

Reportáž - Levická televízia

 

Fotogaléria: 2. stretnutie: Slovensko

/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-688-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-689-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-690-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-672-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-671-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-685-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-686-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-691-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-692-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-673-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-674-jpg/
/album/fotogaleria-2-stretnutie-slovensko/img-675-jpg/

Vyhľadávanie

Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie.


Táto stránka reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých na tejto stránke.

 

 
 

O našom stretnutí informovali: